Dlaczego regeneracja lakieru w samochodzie jest ważna?

Każdy centymetr kwadratowy pięknie błyszczącego lakieru opóźnia wrażenie starzejącego się samochodu, dlatego warto zadbać o lakierowanie karoserii w car detailing. Nowy samochód nie wymaga zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. W zupełności wystarczy regularne mycie i usuwanie resztek owadów, plam ze smoły i śladów po uderzeniach kamieni. Jednak po dwóch, trzech latach słońce, deszcz, brud i częste mycie auta może odcisnąć swoje piętno na lakierze, wtedy konieczna jest regeneracja lakieru.

Preparaty do czyszczenia lakieru

To, który środek do pielęgnacji lakieru będzie odpowiedni dla Twojego samochodu, zależy od stanu lakieru. Do stosunkowo nowego i dobrze utrzymanego lakieru wystarczy łagodna emulsja. Wygładza powierzchnię lakieru, matowioną pod wpływem warunków atmosferycznych oraz w wyniku uszkodzeń mechanicznych. działa poprzez zacieranie mikroskopijnych bruzd w zewnętrznej warstwie powłoki lakierniczej. Emulsja zawiera również domieszkę wosku do karoserii. Środek do czyszczenia lakieru działa jak trucizna na karoserię nowego samochodu, ale bardzo dobrze sprawdza się w przypadku starszych i zniszczonych lakierów.

Nigdy nie jest za późno na pielęgnację lakieru

Środek do czyszczenia lakieru działa podobnie do emulsji pielęgnacyjnej, ale zawiera grubsze ziarna ścierne, które radzą sobie również z większymi zanieczyszczeniami. Nigdy nie jest za późno na pielęgnację lakieru, jeśli myślisz o odnowieniu starego Golfa, najpierw wypróbuj środki do czyszczenia lakieru. Środki te nie zawierają, w przeciwieństwie do emulsji, składników konserwujących. Dlatego oczyszczoną farbę należy dodatkowo zabezpieczyć woskiem do karoserii samochodowych.

Konserwacja powłoki lakierniczej

Bardzo wskazane są dwa, trzy razy w roku nakładać nową powłokę lakierniczą i już oczyszczoną pielęgnację konserwacyjną. Pozwala to dłużej zachować połysk lakieru i zachować go przez pewien czas. Większość emulsji i środków czyszczących do farb działa agresywnie. Dlatego nie należy umieszczać ich na karoserii w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ może to doprowadzić do wtopienia się związków chemicznych zawartych w tych środkach w lakier.

  1. Przed nałożeniem emulsji dokładnie umyj samochód.
  2. Sprawdź w niepozornym miejscu, czy lakier twojego samochodu toleruje ten środek?. Zachowaj szczególną ostrożność przy środkach czyszczących: nałóż bardzo cienką warstwę. Zbyt duża ilość środka zbyt mocno ściera zewnętrzną warstwę farby. Lepiej dwukrotnie dokładnie wyczyścić lakier.
  3. Nanieść emulsję pielęgnacyjną lub środek czyszczący dużymi kawałkami bawełny lub syntetycznej waty lub miękką szmatką (nie może być plastikowa). Na niezbyt dużej powierzchni rozetrzyj środek kolistymi ruchami, lekko dociskając.
  4. Wyschnie po niedługim czasie biały nalot, który dodatkowo przetrzeć okrężnymi ruchami wacikiem. W przypadku starego lakieru dokładnie oczyść krawędzie płyt. Zbyt mocne wcieranie emulsji spowoduje odklejenie ochronnej powłoki lakieru do podłoża. Nie czyścić jednorazowo więcej niż pół metra kwadratowego. Emulsja schnąca jest trudna do pocierania. Nie będziesz w stanie tego zrobić na dużym obszarze.
  5. Po pewnym czasie polerowanie staje się trudniejsze, ponieważ cząsteczki wosku i środka pielęgnacyjnego działają hamująco. Odwróć watę lub weź nowy kawałek. Aby nadać lakierowi połysk, przetrzyj białą suchą powłokę dużymi kawałkami waty pod ciśnieniem. Gdy poczujesz zbyt duży opór, odwróć watę lub wymień ją na nową.
  6. Na koniec przetrzyj lakier czystą bawełnianą szmatką, aby usunąć wszelkie pozostałości białego nalotu i włókien bawełny. Przetrzyj wypolerowane miejsca czystą bawełnianą szmatką. W ten sposób usuniesz ślady białego osadu i lepkich włókien bawełny.

Author: auto-spa-tqs.pl